Höjdpunkter från 2024

lana.rasool@expandia.se

2024 – vilket år! Så många fina minnen och samarbeten med våra kunder. Låt oss blicka tillbaka och dela några av höjdpunkterna från året här på Expandia 🌟

Vi fortsätter växa!

Expandia har anställt 18 nya medarbetare under 2024.

Av våra nya stjärnor jobbar 7 kollegor i Sverige, 7 i Norge, 2 i Finland, och 2 i Danmark.

Expandia vinner Guldstänks Hållbarhetspris!

Vid Guldstänks gala den 14 mars fick Expandia ta emot det prestigefulla Årets hållbarhetspris.

- Jag är mest stolt över att hållbarhet engagerar alla medarbetare på Expandia, säger Mathias Johansson, hållbarhetsansvarig på Expandia.

- Vi är stolta över att de medarbetare som engagerar sig i miljö- och hållbarhetsfrågan får utrymme att komma till tals. Att driva vårt arbete hållbart är en kostnad för företaget och trots det är Expandia beredda att satsa på hållbarhetsarbetet, säger Johan Larsson, produktingenjör på Expandia

Konferens i Lago Maggiore 🇮🇹

Vår konferens i Lago Maggiore var helt fantastisk! Med ca 100 härliga kollegor på plats, skapade vi minnen för livet. Det var inte bara vackra omgivningar, utan även ett tillfälle att fortsätta bygga vår gemenskap, utbyta idéer och fira allt vi åstadkommit tillsammans.

Stort tack till alla som var med och bidrog till en oförglömlig konferens ❤️

Spännande projekt från 2024

57 moduler från Expandia blir föräldraövernattning på Rikshospitalet

Oslo universitetssjukhus HF hyr 57 moduler från Expandia för föräldraövernattning vid Rikshospitalet. Modulbyggnaden är tre våningar hög och ska användas fram till att det nya sjukhuset står färdigt år 2031.

Eestinmäki förskola i Borgå, Finland

Behovet av ersättningslokaler uppstod när den gamla byggnaden för förskolan Eestinmäki i Borgå nådde slutet av sin livscykel. Verksamheten flyttar till tillfälliga förskolelokaler från Expandia under byggtiden för den nya förskolan.

– Det var en lättnad att de tillfälliga lokalerna kunde placeras så nära den tidigare verksamhetsplatsen. Familjernas dagliga transportsträckor förblir i stort sett oförändrade, vilket är viktigt för vardagens smidighet, säger förskolans föreståndare Sanna Kanerva.

Porsnässkolan drabbad av fuktskador – flexibla modullösningar räddar skolmiljön

Porsnässkolan i Piteå drabbades av omfattande fuktskador. Medan kommunen utreder om skolan ska renoveras eller rivas kommer eleverna att undervisas i moduler från Expandia.

– Jag är väldigt imponerad över att allt har klaffat så bra, säger Anders Vikenäs på Piteå kommun.

Moduler tillfälliga lokaler Porsnässkolan
Moduler tillfälliga lokaler Porsnässkolan
Skolmoduler Porsnässkolan

Expandias nya premiummodul: Öppna kontorslandskap och fyra våningar

Nu blir det möjligt att jobba i öppna kontorslandskap – i moduler. Expandias nya kontorsmodulserie K3000 lanserades 2024, det är en premiumprodukt med flexibilitet, rymd, ljus och bekvämlighet som främsta ledord.

”Miljön känns precis som ett permanent kontor av hög kvalitet”, säger Johan Larsson, produktingenjör på Expandia.

Första spadtaget för Expandias storsatsning i Västerås: Ny anläggning lika stor som 20 fotbollsplaner

18 december 2024 togs första spadtaget på det nya industriområdet Närlunda där Expandia ska bygga en ny huvudanläggning – på en yta lika stor som 20 fotbollsplaner.

”Vi växer till ytan med över 500 procent, samlar mer av vår verksamhet i Västerås och räknar med att anställa cirka 15 nya medarbetare”, säger Jonas Wallstedt, Expandias vd.